ERMi arhiiv sai taas täiendust emotsioonidest

Tekst: Tiina Tael Foto: Rein Kivisalu, fototöö Berta Vosman Mihklipäev on pea veerand sajandit tähendanud ERMile kirjasaatjate päeva – just sel päeval võõrustame muuseumi kirjasaatjaid ja täname neid vabatahtliku panuse eest Eesti kultuuripärandi täiendamisel ja jäädvustamisel. Need on inimesed, kes panevad kirja oma lugusid, emotsioone ja mälestusi, vahel kurbi, vahel rõõmsaid, vahel naerma ajavaid ning…

Pildigalerii: viimane pilk Eesti Rahva Muuseumi püsinäitusele “EESTI. Maa, rahvas, kultuur”

Tekst: Mariliis Vaks, konservaator Fotod: Anu Ansu, Arp Karm, Berta Vosman Sellest suvest on ERMi kogud külalisetele ajutiselt suletud, kuna varade kokkupakkimine ja kolimine Raadil valmivasse peahoonesse on alanud. Selleks aga, et sündmustel pisutki pilku peal hoida, vahendame täna kolimismeeleolulisi pildietüüde ERMi fotograafide valikust: Foto 1: Lahtirõivastatud mannekeenid mõjuvad tühjas vitriinis üsna üksikult. Foto: Anu…

Muuseum, kust ei tahagi lahkuda

  Tekst: Kristel Rattus, Agnes Aljas Fotod: Moesgaardi muuseum, blogile sättinud Anu Ansu Augusti lõpus külastas peamiselt ERMi teaduritest ja kuraatoritest koosnev 15-liikmeline grupp Marje Õunapuu päranduse ja Eesti Kultuurkapitali toel Taani muuseume[1]. Tunne, et oleme jõudnud muuseumi, kust enam lahkuda ei tahaks, valdas meid siis, kui olime jõudnud Moesgaardi. Kodulehekülg määratleb Moesgaardi kui etnoloogia-…

Eesti naiste hunnituse saladus? Ajakiri Siluett!

Tekst: Siret Saar Fototööd: Berta Vosman Siluett oli Eesti moeajakiri, mis ilmus 1958–1992. Väljaandja oli Tallinna Moemaja ning see ilmus 4 korda aastas (suvi, sügis, talv, kevad). Siluett oli Eesti moekunsti järjepidevuse kandja. Lisaks moele ning puhtale ilule (vapustavad moejoonistused) pakkus Siluett palju harivat: moeajalugu, rahvusliku tekstiilipärandi tutvustamist jm. Siluett 1976 kevad Eriti hinnatud oli…

Oddy test – materjalide keemilise ohutuse indikaator

  Tekst: Karoliine Korol, konservaator Testi teostasid konservaatorid Ülle Vahar ja Karoliine Korol 2016. aasta sügisel avatav Eesti Rahva Muuseumi uus püsinäitus saab täiesti uue näo. Arhitektuuribüroo 3+1 ja Disainibüroo Velvet visiooni põhjal luuakse seinte ääres paiknevate kapp-tüüpi vitriinide kõrvale mitmesuguseid põnevaid lahendusi, näiteks silindrikujulised ümberringi vaadeldavad vitriinid (vt foto 1). Kuna aga vitriinidesse asetatavad…

Jabur leid kogudest – puidust karikatuurid

Siret Saar, koguhoidja 1953. aastal on ERMi vastu võetud paar poliitilist karikatuuri – kujutised on puust nikerdatud ja kinnitatud vineertahvlitele. Puunikerdused on valmistanud Hans Vastisson (sünd 1892 Hummuli v) 1953. aastal. Voolimist alustas ta juba karjapoisina, meisterdades talulastele pussnuge ja mõõku, mida ta vahetas toiduainete vastu. Noormehena kaotas Hans raske õnnetuse järel parema käe, nii…

ERMi konserveerimisosakond tähistab 50. juubelit!

  Tekst: Eesti Rahva Muuseumi konserveerimisosakond Septembrikuu möödub Eesti Rahva Muuseumi konserveerimisosakonna jaoks siginas-saginas, et enne suurt päeva – 30. septembrit – kõik ettevalmistused juubelikonverentsi ja -näituse avamiseks valmis saada. Nimelt, kutsume kõiki endisi ja praeguseid kolleege, koostööpartnerid, sõpru ja asjahuvilisi konverentsile, mille põhirõhk on vaadata tagasi Eesti Rahva Muuseumi loomisaastatele – ajale, mil ühes…

Laps on vanainimese ahv (eesti vanasõna)

Siret Saar, koguhoidja Kõikvõimalikud käsiraamatud selle kohta, kuidas peab elama, on mind alati köitnud, alates Holger Puki raamatust „Kuidas toimid sina?“, lõpetades Benjamin Spock teosega „Teie laps“. Mida kõike ma olen tänu nendele raamatutele teada saanud! Elu on võitlus ja sellepärast tuleb oma „võlusid“ korrigeerida; lastele ei tohi toonekurejutte rääkida ja beebi võib magama panna…

Londoni muuseumide tagatoad II

  Tekst: Janika Turu ja Karoliine Korol, konservaatorid Fotod: Tatjana Enok, Karoliine Korol Mariliis andis 2. juuli postituses mõnusa ülevaate Londoni muuseumide tagatubadest. Jätkame lühikokkuvõtet William Morris Gallery, Tate Britain´i ja V&A Museum of Childhood´i kohta. William Morris Gallery Museum of the Year 2013  – William Morris Gallery on ainus muuseum Suurbritannias, mis on pühendatud…

Kahekuu video nr 5. Suur rehepeks

Gerd Raassalu, audiovisuaalse kogu arhivaar Kõikidest rahvakultuuri jäädvustamise võtetest on kõige sobilikum film. Nii mõeldi 1960. aastatel Eesti Rahva Muuseumis, kui direktor Aleksei Petersoni eestvedamisel võeti ekspeditsioonidele Pärnu-, Vepsa-, Hiiu- ja Saaremaale kaasa 35 mm filmikaamera. Sel ajal muuseumide jaoks sugugi mitte ette nähtud filmitegevust jätkati ka järgmistel aastakümnetel – viimased võtted 35 mm lindile…