Titemütsid ERMi kogudes

Kadri Vissel, koguhoidja Fotod Nele Tammeaid   “Esmaspäeval sündinu on ilus kui ime, teisipäeval lustiline. Kolmapäeva lapsel on pisarad silmas, neljapäevalaps saab reisida ilmas. Reedel sündinu on söögi poolest õnnelik, laupäevane töökas, kuid murelik. Pühapäevalapsele pidi aga kogu elu naeratama tarkus, ilu.“ (Viru-Nigula) ERM 11356 Püha, valmistatud u 1883. a. Laste, eriti imikute rõivastuse kohta …

Etnograafiliste välitööde metodoloogiast – saja aasta eest

Maarja Kaaristo, TÜ etnoloogia osakonna teadur “Vanavara kogumisretkedelt” on sari, kus tänaseks on ilmunud kümme raamatut ja mis sisaldavad esinduslikku valikut Eesti etnograafia algusaegade välitööpäevikutest, milles muuseumi kaastöölised kirjeldavad oma kogumisretki Eesti eri paikadesse. Sarja on koostanud ja raamatutele eessõnad kirjutanud ERMi teadur Piret Õunapuu. Etnoloogia/etnograafia/rahvateadus tegeles oma algusaegadel ennekõike talupojakultuuriga ning selle eesmärgiks oli…

Milleks präänikud, milleks präänikud, kui täna müügil säärikud… Põhjala jalanõud ERMi kogudes

Siret Saar, koguhoidja Saabaste või kingade  peale tõmmatavaid kummijalanõusid kalosse hakati valmistama alates 19. sajandi keskpaigast, Eestisse toodi esimesed kalossid Venemaalt või Soomest. Porisel ajal tõmbasid nii naised kui mehed nahktallaga kingadele niiskuse kaitseks kalossid peale. Meenub stseen telefilmist „Pisuhänd“, kus Ludvig Sander  paneb oma suitsetavale punases kleidis naisele, kes on täis õiglast pahameelt,  kontsadega…

Onniehituse ABC*

Kadri Kallast, näituse kaaskuraator Käesoleva aasta maikuus avatakse Eesti Rahva Muuseumis näitus, mis esitab sissevaate tänapäevasesse laste- ja noortelinna. Aktuaalse ja atraktiivse virtuaalmaailma kõrval jõuab suur hulk lapsi ikka veel onnidesse mängima. Need fantaasiarohked mängud leiavad enamasti aset linnaruumi varjulisemates nurkades, sageli ootamatuid vahendeid kasutades. Selleks, et tuua onnid näitusele, peab muuseum esmalt ise onnidesse…

Spordifilmid Maailmafilmil

Kalle Voolaid, Eesti Spordimuuseumi teadussekretär Paljudele meeldib Kostja Vassiljev, sest paljudele meeldib jalgpall. Eesti-Holland 2:2 ja David Beckham Tallinnas ja nii edasi, eks ole? Tuhandetele meie seast meeldib ka korvpall (Tarvas? Rock? Kalev? No keegi ju ikka?). Spordisõbrad mäletavad küllap veel aastakümneid, kuidas eestlased kossuplatsil bulgaarlasi nahutasid ja lõpuks EM-finaalturniirile murdsid. Ja kõik need suusatajad…

Naiste aluspüksid 100 aastat tagasi

Made Uus, vabakutseline käsitööline, TÜ VKA rahvusliku käsitöö osakonna lektor 21. sajandil on aluspükste kandmine nii iseenesestmõistetav, et neist loobumine ei tule kellelgi mõttessegi. Püksid pannakse lapsele jalga kohe, kui ta õpib potil käima ja sellest saab harjumus kogu eluks. Kuid sada aastat tagasi puudusid aluspüksid veel paljude naiste garderoobist, ja mitte ainult Eestis. Kuni…

Nähtamatust nähtavaks ehk milleks on vaja kunstnikku

Silver Vahtre, kujunduskunstnik Kui väljapaneku “Kellu ja kitarriga” ülesriputamine ERMi näitusemajas lõppema hakkas, küsis Reet, kas ma ei tahaks jagada oma mõtteid nii selle näituse sünniloost kui ruumi kujundamisest kunstniku poole pealt. Asudes täitma hetkel ehk pisut kergekäeliselt antud lubadust, pean nüüd kaaluma, kas mul antud teemal mingeid jagamist väärivaid mõtteid üldse on. KUNSTNIK Kas…