Annetus ERMile. Matkapäevik 1922. aastast

  Siret Saar, koguhoidja Paar kuud tagasi annetati ERMile huvitav matkapäevik 1922. aastast, kingituse tegijaks päeviku autori poeg. Reisipäeviku pidajaks oli Johannes Voist (sünd 04.03.1904), kes 1922. a lõpetas Tartu Õhtureaalgümnaasiumi, tegemist ongi koolilõpumatkaga, kus osalesid nii õpilased kui ka õpetajad, näiteks võttis matkast osa tollal 26-aastane koolidirektor Ants Käsebier (Käspre), kes on reisikirjeldustes üks…

Saame tuttavaks ehk kes on Kukruse memm

Mari Tõrv, arheoloog Noppeid ühe eksponaadi loomisloost: oled see, mida sööd Raamatulettidel on meetrite viisi raamatuid, mis õpetavad meid sööma. Soovitusi, mida, millal ja kui palju süüa, leiab tuhandetest blogidest. Ülemaailmsete toidukettide kiuste on viimastel aastatel hakatud propageerima värsket omakasvatatud kraami. Potipõllundus Tartu ja Tallinna magalate rõdudel, puitrajoonides ja mujalgi õitseb. Kõik kokkavad. Ühesõnaga, toidul…

EÜEkaid ERMikate keskelt

EÜE Krakow 1979: Kuidas me prilliretseptiga Sopotis Boney M-i kontserdil käisime Aivi Ross, arenduskoordinaator Eesti Üliõpilaste Ehitusmalev oli kõige muu kõrval kindlasti ka leidlikkuse kool, kiirkursus sellest, kuidas kitsastes nõukogude oludes tudengielu huvitavamaks muuta ja akent Euroopasse avaramaks raiuda. Minu viieaastane malevlasekarjäär algas 1975. aastal, esimese kursuse lõpetamise järel Kambja rühmas. 1976. aastal veetsin suve…

Pulmakleidid 20. sajandi I poolest

Kadri Vissel, koguhoidja Fotod Nele Tammeaid Erinevalt tänasest päevast oli abiellumine ja pulmade pidamine sajanditagusel ajal inimese elu olulisim sündmus. Nii tagati elu järjepidevus ja talu kestmine. Pulm oli omal ajal suurim pidu, mida tuli tähistada võimalikult suurejooneliselt. Pulmi peeti peamiselt talvisel ajal (kes siis kallist suvist tööaega pidutsemise peale ikka raisata sai), nüüd on…

Kuu kiri nr 7 ehk 100 aastat tagasi pärast jaanipäeva

  Kristi Ütt, digitaal- ja eriarhiivi hoiuhaldur Seekordne kuu kiri koosneb lausa kahest väiksemast kirjakesest,[1] mõlemad on saadetud muuseumile 1913. aastal juunis-juulis Tailovo kiriku preestri ja aktiivse seltsitegelase Karl Ustavi poolt. Karl Ustav (ka Karp, ka Usstav) sündis 02.10.1867 (ukj) Tartumaal Palamuse kihelkonnas Kaareperes talupidaja pojana. 1886. aastal lõpetas ta Pihkva gümnaasiumi, 1890–1892 õppis Peterburi…