Kurisoo mõisa käsitöölaua konserveerimine

Tekst: Indrek Tirrul, puidukonservaator Foto: Anu Ansu, fotograaf A 718:26 See oli umbes aasta tagasi, kui sai mööblihoidlas jalutatud, eesmärgiks valida järgmise aasta tööks midagi huvitavat. Umbes nii, nagu vaadata koogiletti ja osta midagi, mille järgi isutab. Asi on selles, et praegune konserveerimine on kolimas näidikute, tabelite ja arvutite maailma. Seda nimetatakse ennetavaks konserveerimiseks, kus…

ERMi tegelasi 100 aasta eest: kirjatoimetaja Karl Eduard Sööt

Tiina Tael, peaarhivaar Karl-Eduard Sööt. Foto: Parikas. ERM Fk 899:203 Jõulu teisel pühal möödub kirjamehe ja kunagise Eesti Rahva Muuseumi kirjatoimetaja ning ERMi auliikme Karl Eduard Söödi sünnist 150 aastat. Mina tunnen teda eeskätt käekirja järgi. Hoogsa sulega kirjutatud muuseumi protokollid, märkmed arvepidamisest, kirjad. Tegelaskond, kes 100 aasta eest muuseumi asju ajas, oli värvikas ja…

1909 tulemeetrit

Nele Tammeaid, fotograaf Roosi tänav, foto Arp Karm Reedel, 21. detsembri õhtul toimus retk Raekoja platsilt mööda Roosi tänavat kuni Eesti Rahva Muuseumi uue hoone paigani. Tee sillutati küünaldega ja pööripäevale kohaselt oli trummi-, tantsu- ja tulemängu. Siin on fotojäädvustus:

Naised vanavara vedamas

“Vanavara kogumisretkedelt 9. Marie Heiberg, Marta Veiler, Bertha Veske” Koostas Piret Õunapuu Tuuli Kaalep, vastutav toimetaja Vanavara kogumisretkede üheksas raamat eristub eelmistest – oma lugusid jagavad Marie Heiberg, Marta Veiler ja Bertha Veske – ühed esimesed vanavara korjamas käinud naised. 20. sajandi alguses Eestis liikvel olnud enam kui saja vanavarakorjaja seas oli naisi vähe –…

Mõisa Anni vaibapusle

Vaike Reemann, kuraator Eesti Rahva Muuseumi vaibakogus on nüüd juba enam kui 3000 vaipa. Pean tunnistama, et mõned neist on mu erilised lemmikud. Ja kõige armsamad pole tihti küll kõige uhkemate hulgast: sellisteks on paar tillukest katket, mille üksikust säilinud motiivist on aimata kangru fantaasialendu; metsailuga värvitud lõngadest kootud vaid paari säilinud kirjakorraga räbalake, millel…

Lapates uusaastakaarte

Anu Järs, teadur-kuraator Kas te plaanite sel aastal pühadekaarte saata? Kas saadate veel traditsioonilisi paberkaarte või olete elektroonilistele õnnitlustele üle läinud? Nii või teisiti, praegu on paras aeg heita pilk vanadele postkaartidele. MUISist võib leida arvukalt jõulu- ja uusaastakaarte, kuid silmapaistvaid kogusid, mis võiksid võistelda kollektsionääride omadega, muuseumidel ette näidata ei ole. Selles vallas ei…

Küsimustele Eesti kultuuriloo püsinäitusest vastab juhtteadur Kristel Rattus. I osa

Küsis Kadri Lind, kommunikatsiooni- ja turundusspetsialist Intervjuu teine osa: https://blog.erm.ee/?p=1202 Mis on ERMi uue püsinäituse nimi ja mis ideed see kannab? Tahtsime teha uue püsinäituse senisest hõlmavama, laiendada haaret. Ajaliselt, teemade osas ja kultuurilise tervikuna. Praegu keskendub püsinäitus peamiselt ühele kindlale ajalooperioodile, ühele sotsiaalsele klassile – talupoegadele ja 19. sajandile. Tahtsime rääkida tähendustest, olla oma…

Ühe noore pilguheit muuseumimaailma

Liisi Sünd, töövarjupäeval osaleja 22. novembril avanes mul võimalus osaleda töövarjupäeval Eesti Rahva Muuseumis Terje Anepaio töövarjuna. Töövarjupäev on kogu Eestis traditsiooniks kujunenud päev, mil gümnaasiumiõpilased (enamasti lõpuklassis käijad) saavad lähemalt tutvust teha ühe huvipakkuva ametiesindaja tööpäevaga. Kuna minu varasem töökogemus pärineb just muuseumist, siis otsustasin, et kaen ka teiste muuseumide tööd. Peale ERMi mulle…

Nõukogude aja kujutamine muuseumis: valikud ja väärtused

Anu Kannike, Tallinna Ülikooli teadur ja Eesti Rahva Muuseumi uue püsinäituse töörühma ekspert   Nõukogude aja peegeldused eesti (ajaloo)kirjanduses ja kunstis on saanud suuremat tähelepanu ning ajendanud rohkem vaidlusi kui enamik teisi ajastuid. See on ka loomulik, sest paljud meist on seda aega isiklikult kogenud ja vaade oma minevikule on paratamatult emotsionaalne. Kindlasti on nõukogude…