Komi teejoomise eripärad

Piret Koosa, teadur-kuraator   Minu lähem tutvus komidega sai alguse 2006. aasta suvel, mil käisin esmakordselt Komimaal välitöödel. Tolle retke käigus kujunes arusaam komidest kui äärmiselt külalislahketest inimestest ja see esmamulje on hilisematel käikudel sugulasrahva juurde aina kinnitust saanud. Komi külalislahkus väljendub minu kogemuse põhjal esmajoones külaliste rikkalikus kostitamises, seda sõltumata kellaajast. Nii näiteks on…

Maailmafilmi lainele

Jaanika Jaanits, koostöövõrgustike koordinaator Maailmafilm on igal aastal märtsi eelviimasel nädalal toimuv antropoloogilisi ja etnograafilisi dokumentaalfilme linastav Tartu visuaalse kultuuri festival. Esimene Maailmafilm toimus 2004. aastal ERMi näitusemajas, seega on järgmise aasta festival järjekorras juba kümnes! Festivalinädala jooksul on võimalik ära käia kõigil kontinentidel ning saada tuttavaks väga erinevate inimestega nii päriselus kui ekraani vahendusel.…

Osalusprojekti köögipool

Tekst: Ehti Järv, uurimisassistent Jaanika Jaanits, koostöövõrgustike koordinaator Täna, 22. novembril, avatakse ERMis näitus „Eesti Rahva toidulaud: soustist sushini“, mille eellugu on aga hoopis teistsugune kui tavapärastel näitustel. Nimelt on tegemist näituse „Ostupalavik: tarbimiskultuur Eestis 1990.–2000.aastatel“ raames toimunud järjekordse osalusprojekti tulemuste esitlemisega. Kuna näitusse ei ole kõik teemad, mis vääriksid käsitlemist, ära mahtunud, oleme korraldanud…

Rulluisud

Siret Saar, koguhoidja 18. sajandi alguses otsustas üks tundmatu hollandlane, et ta tahab suvel uisutada. Tundmatu leiutaja tegi esimesed „kuivamaauisud“ valmis, naelutades puurullid ühte ritta ja ühendades selle vidina oma saapaga. Katsetused uute uiskude liigiga levisid paralleelselt erinevates riikides. 1760. a saabus Londoni tööriistade valmistaja ja leiutaja Joseph Merlin maskiballile oma uue leiutise – raudratastega…

Eesti Rahva Muuseumi aastaraamat 55: XXI sajandi (kultuuriteaduslike) artiklite tüpoloogia

Johanna Ross, mitte-etnoloog 2012. aasta hilissuvel ilmus ERMi aastaraamat 55, mille põhiosa moodustavad seitse kultuuriteaduslikku artiklit. Me elame teadupärast ajal, mil teaduse klassifitseerimisest on saanud baas ja uurimistööst enesest pealisehitus – kuidas saaks siis veel paremini tähistada niisuguse kogumiku sündi, kui mitte väikese sõbraliku artiklite tüpoloogiaga! Artikkel eeterkehadest (mitte segamini ajada metaartikliga) Artikkel eeterkehadest tunneb…

Halli varjundid ehk kui õiget vastust äkki ei olegi

Eva-Kaia Vabamäe, omakultuuride osakonna metoodik Mida teha, kui haridusprogrammi ajal üleolevalt käituvate õpilaste õpetajad neid mitte ei keela, vaid õigustavad? Kui kohalikku käsitööd inspiratsioonina kasutanud kunstnik autoriõigusele viidates seda eset kohalikel naistel muuseumisse müügiks teha ei luba? Kui harivatele pereloengutele, kus käsitletakse probleemsituatsioone, tulevad vaid selles vallas juba haritud lapsevanemad? Kui kohalikele sissetulekuallikat pakkuv traditsiooniline…

Eksperiment kui võimalus ühendada erinevaid ainevaldkondi

Tekst: Virve Tuubel, giid-metoodik  Fotod: Tuuli Piirsalu     Kümmekond huvilist õpetajat osales sügisese koolivaheaja esimesel päeval Tallinna Ülikoolis Tartu Ülikooli Kultuuriteooria Tippkeskuse poolt korraldatud seminaril „ Kultuuriline identiteet: uurimistöö meetodid“ töötoas, kus lõhestati palki ja värviti linast kangast. Töötuba hõlmas kahte katset ja nende lahti seletamist ning sidumist erinevate õppeainetega. Eksperimenti korraldasid TÜ arheoloogia…

Jalgratas ‘’Premier’’ – roostes ja räsitud osadest eksponeeritava jalgrattani. II osa

Tekst: Karl-Erik Hiiemaa, konservaator Fotod: Anu Ansu, fotograaf   Kuna olen ka varem vanatehnika ja mootorrataste taastamisega tegelenud, siis oli töö selle jalgrattaga mulle põnevaks väljakutseks. Samas on see üks keerukamaid töid, mida teinud olen. Usun, et minu suurimaks trumbiks selle jalgrattaga tegelemisel oli isiklik huvi objekti vastu ja ühildumine minu hobiga. Et leida terviklik…